آیت‌الله امجد: ما کاری کرده‌ایم که مردم را «جری» کرده‌ایم / اگر ظلم کردم جلوی من و ظلم بایستید.

آیت‌الله امجد با بیان این که امروز مراسم‌های دعا و عبادت ما به محل تهمت و افتراء تبدیل شده است، گفت: با حق و حقیقت نمی شود بازی کرد، هر کسی با حق گل آویز شود شکست می‌خورد.

به گزارش جماران آیت‌الله محمود امجد در مراسم احیای شب بیست و یکم ماه مبارک رمضان در مدرسه نوید صالحین گفت: جامعه ما امروز از دروغ، تهمت و بازیگری، تملق و شرک و ظلم پرشده است. نوع ما منافق پرور و دون پرور و شرک پرور هستیم. ما همه شیعه‌ی شناسنامه‌ای هستیم. کو شیعه؟! مسلمانی کجاست؟! … آن‌ها که به نام، مسلمان نیستند ولی عمل به حق می‌کنند، با اسلام و قرآن آشناتر از ما هستند. اسلام به یک کلمه نیست. مسلمان دروغ نمی‌گوید. حقه بازی نمی‌کند. خیانت نمی‌کند. آزار نمی‌دهد. امروز در جامعه‌ی ما خدا کجاست؟! دین با بازیگری نمی‌سازد، با حقایق نمی‌شود بازی کرد، باید توبه کنیم، خدا کند امشب وقتی از این جا می رویم، هویت‌مان عوض شود، دگرگون شویم.

آیت الله امجد با بیان این‌که امروز برخی مراسم‌های دعا و عبادت ما به مرکز تهمت و توهین افتراء تبدیل شده است، تاکید کرد: با حق و حقیقت نمی‌شود بازی کرد، هر کسی با حق گلاویز شود شکست می‌خورد. خودپرستی کافیست… دعا کنید من هم به برکت شما توبه کنم. خدا کند ما را از خودپرستی توبه دهند… خداوندا! ما را با محبت شستشو بده تا عاقل شویم. عاقل، باقی را فدای فانی نمی‌کند… کسی خیال نکند از عهده‌ی نفس بر می آید، هیچ اعتمادی به هیچ‌کس نیست. ممکن است خدا ما را رها کند و همه‌ی جنایت‌های عالم را انجام دهیم. کسی خیال نکند کلید بهشت در دست اوست.

ایشان در ادامه با اشاره به بیان امیرالمومنین (خصم ظالم و کمک مظلوم باشید) اظهار داشت: با بنده و امثال بنده دوستی کنید، اگر ظلم کردم، در مقابلم بایستید و جلوی ظلم را بگیرید و اگر مورد ظلم واقع شدم، از مظلوم دفاع کنید.

وی ادامه داد: علی مظهر همه حقایق است و یادمان باشد علی گفتن هزینه دارد. یا علی یعنی پشت پا زدن به همه‌ی اعتباریات… بگوییم یا علی! و تا آخر باشیم… هر چه بادا باد… نخستین توصیه‌ی علی تقواست. تقوا یعنی «خدا داری»… بنده‌ی خدا باش… از گفتن حق نترسیم حتی اگر علیه خودمان باشد.

آیت الله امجد همچنبن با بیان این که پیغمبر خدا می‌فرماید: در این شب‌ها مهمترین و بهترین دعا طلب عافیت است، گفت: طلب عافیت یعنی از خدا پاکی از گناه بخواهیم، عافیت یعنی در هرحال که هستی و هر نعمتی که خدا به تو می دهد، آلوده نشوی. سعادت را از خداوند بخواهیم، شهادت هم ذیل سعادت تعریف می‌شود. کسی گمان نکند با هر خصوصیتی، کشته شود؛ شهید محسوب می شود. شهادت، خیلی مراتب نیاز دارد. لذا؛ شهادت صرف خواستن معنی ندارد. امیرمومنان در وصیتشان به امام مجتبی تاکید بر «نظم» دارند اگر می‌بینید کسانی مانند صاحب جواهر، علامه حلی و … توانسته‌اند در زندگیشان توفیقات آنچنانی در راه علم و دین کسب کنند، به دلیل داشتن نظم بوده است. ولی در تدبیر و برنامه‌ریزی، خاطرمان باشد که در هر حالتی، اولویت با انجام وظیفه‌ی اخلاقی‌مان است. یعنی العبد یدبر و الله یقدر. ما باید برنامه بچینیم ولی خدا به هم زد، راضی باشیم. همین جا هم بگویم ما عاشق خود زیارت عاشورا و خود اربعین و…. نیستیم، اینها همه برای این است که با خدا آشنا شویم. جوانان دنبال ختم گرفتن هم نروید. یک ختم بیشتر نداریم: گناه نکنید…

آیت الله امجد در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به تاکید امیر مومنان به امر به معروف و نهی از منکر، تصریح کرد: در موضوع امر به معروف و نهی از منکر مسئله این است که چه کسی باید آن کار را انجام دهد؟ کسی می‌تواند امر به معروف و نهی از منکر کند که دو شرط «عقل» و «اعتدال» را داشته باشد. نه این که با چوب و چماق یا به قصد تشفی خاطر خودش بخواهد دیگران را هدایت کند. امر به معروف یک نظارت همگانی است که اگر نباشد حقوق مردم ضایع می شود. وقتی قصد، تشفی خاطر باشد، طرف مقابل هم به لجاجت می افتد، ما کاری کرده‌ایم که مردم را جری کرده‌ایم. ما اگر برگردیم به اسلام بسیاری از ناهنجاری ها درست خواهد شد.

ایشان با تاکید برارتباط بین عدالت و مسائل اجتماعی، اظهار کرد: اگر عدالت در جامعه رعایت شود بسیار از این مشکلات حل می شود. شما عدالت را رعایت کنید خواهید دید که خلاف و ناهنجاری از بین می رود.

وی ادامه داد: اگر امروز جوانان و بچه‌های ما بی پناه مانده‌اند، به این دلیل است که ما خودمان با خدا و اسلام آشنا نیستیم. ما دروغ می گوییم و به فرزندمان می گوییم دروغ نگو! پیداست که جوان این تربیت را از ما قبول نمی‌کند. آنها وقتی این وضع را می‌بینند فکر می‌کنند دینداری یعنی دروغ و تهمت، همین است که آن را پس می زنند. خیال نکنید هر عمامه به سری، علمای اسلام است! این عمامه را سر ما گذاشته‌اند که تقوا داشته باشیم. علمای اسلام کسانی بودند که نه نام خواستند و نه نان… و با هزار مشقت اسلام را به دست ما رسانده‌اند.

آیت الله امجد همچنین در بخش دیگری از سخنانش افزود: انسان باید از خدا بخواهد همیشه حق گو، حق خواه و حق جو باشد. انتقاد یک حق است. اگر منتقد صحیح می‌گوید باید عذر‌خواهی و تصحیح کرد و اگر نه، باید توضیح داد.

وی در پایان سخنرانی خود از همه خواست که در این شب عزیز برای رفع مشکلات جامعه دعا کنند و خود برای همه محبوسین از خداوند طلب خلاصی و آزادی نمود و در عین حال تاکید کرد که دعا رفع مسوولیت نمی‌کند، ما همه مسوولیم، همه مقصریم.

 

منبع: سحام نیوز

✍️ دیدگاه شما 🙏