آیت الله علوی بروجردی: فاطمیه رکن شیعه است و باید زنده نگاه داشته شود

 

مدارا؛ کانون نواندیشی دینی _ استاد برجسته فقه و اصول حوزه علمیه قم گفت: فاطمیه برای ما هنوز یک رکن است این فاطمیه باید زنده باشد تا ما زنده باشیم و لذا فاطمه زهرا(س) برای ما موضوعیت دارد.

 

 

به گزارش شفقنا ، آیت الله علوی بروجردی در مراسم رونمایی از کتاب مقتل الزهراء فی مصائب انسیه الحوراء که پیش از ظهر امروز در کتابخانه آیت الله العظمی بروجردی برگزار شد با تاکید بر توجه و دقت در مسئله فاطمه الزهرا(س) گفت: آنچه که بر حضرت صدیقه کبری(س) گذشته است، اصل و اساس در شیعه و تفکر شیعی است، یعنی حذف این قصه از تاریخ آنطور که دیگران می خواهند یعنی حذف تفکر شیعه. آنچه که ما از کربلا و مصائب کربلا می گوییم گوشه ای از مصائبی است که بر حضرت صدیقه گذشته است .

او افزود: واقعیت این است که صدیقه کبری(س) اساس و جهت است، عقبه و ترور رسول اکرم چیزی نیست که در تاریخ فراموش شود شاید بخواهند از کنارش راحت عبور کنند اما اینها واقعیت های تاریخ است و همه اینها بر این اساس بود که آنها می خواستند بعد از رسول اکرم اسلام تمام شود منتها نام پیامبر و گسترش اسلام مانع بود از اینکه آن تعالیمی که پیغمبر آورده و آنچه که وحی الهی است، بین مردم تعطیل شود.

استاد برجسته حوزه علمیه قم با اشاره به نقشه های دشمنان اسلام بعد از رحلت نبی گرامی اسلام(ص) تصریح کرد: کسانی که سال ها نقشه کشیده بودند که اسلام ،نام اسلام، قرآن، نماز و حج باشد اما محتوا را از این مجموعه بگیرند چیزی که ما از آن به عنوان انحراف اسم می بریم، آثارش تا امروز باقی است.

او ادامه داد:دشمنان اسلام سعی داشتند چیزهایی که پیغمبر(ص) برای آن تلاش کرده بود را یکی پس از دیگری تعطیل کنند و در این میان، آن کسی که بلند شد و قیام کرد، فاطمه زهرا(س) بود و آنچه که در مقابل حضرت صدیقه انجام دادند دقیقا حرکتی است که آنها برای کوبیدن این تفکری که ما امروز به نام تفکر شیعی از آن نام می بریم صورت گرفته است.

علوی بروجردی با اشاره به شخصیت صدیقه کبری(س) بیان داشت: در اینجا وقتی فاطمه زهرا رو در روی مردم قرار می گیرد و تعبیر {اعلموا انی فاطمه و ابی رسول الله} را می کند و هشدار می دهد که بدانید من چه کسی هستم، این انحراف را تببین فرمود و اگر این تبیین نبود این انحراف تمام اسلام را بلعیده بود و امروز نشانی از تفکر اصیل اسلام نداشتیم.

او شیعه را اصل اسلام خواند و افزود: شیعه همان وحی است که به قلب مقدس پیغمبر(ص) نازل شده و آنچه به زبان پیغمبر جاری شده تشیع است تشیع یعنی اسلام اصیل و غیر از این انحراف است و فاطمه زهرا شان والا و بالایی در این جایگاه و جلوگیری از انحراف و عرضه این مطلب داشت که این انحراف در حال واقع شدن است و باید به هوش باشید و اگر این حرکت ۴۵ روزه ۷۵ روزه و یا ۹۵ روزه امروز نبود ، اثری از تشیع نبود و ما وام دار فاطمه زهرا(س) هستیم.

این استاد حوزه علمیه قم ادامه داد: فاطمه زهرا است که این قوام را نسبت به ما و تفکر شیعه حفظ کرده است، مجاهدت هایی که فاطمه زهرا(س) در آن دوران کوتاه کرد از علی بن ابی طالب هم بر نمی آمد این را فقط فاطمه زهرا(س) با آن شخصیت خاصی که در بین مردم داشت می توانست انجام دهد و امروز وقتی بحث می شود که هنوز قبر مخفی فاطمه زهرا(س) برای ما یک حجت است هنوز که هنوز است آنچه که بر فاطمه زهرا گذشته جوابگویی در مقابلش وجود ندارد

علوی بروجردی خاطر نشان کرد: این پیام امروز برای ما یک حجتی است و لذا در این مسیر بیش از اینها باید تلاش شود.

او با اشاره به درپیش بودن ایام فاطمیه گفت: فاطمیه برای ما هنوز یک رکن است این فاطمیه باید زنده باشد تا ما زنده باشیم و لذا فاطمه زهرا(س) موضوعیتی برای ما دارد و باید قدران کسانی باشیم که در بزرگداشت فاطمیه تلاش کردند .

استاد حوزه علمیه قم ابراز امیدواری کرد: در حوزه و بین افراد نویسنده و متعهد این معنا که بیشتر از این باید به فاطمه زهرا(س) پرداخته شود شکل بگیرد.

✍️ دیدگاه شما 🙏