«حجاب شرعی در عصر پیامبر» تالیف امیرحسین ترکاشوند + لینک دانلود

مدارا– امیرحسین ترکاشوند چند سال پیش کتابی با نام «حجاب شرعی در عصر پیامبر» را در فضای مجازی منتشر کرد. پیش از این او برای انتشار نسخه کاغذی این کتاب تلاش کرده که موفق نشده بود. این اثر تحقیقی کم‌کم با اقبال پژوهشگران دینی، حوزویان و جامعه روشنفکری روبرو شد و کم‌کم نقدهای مفصلی بر آن نوشته شد.

سایت ملی-مذهبی در گزارشی پیرامون این کتاب نوشت:

مدتی است که بحث درون دینی در مورد حجاب زنان دوباره بالا گرفته و نظرات مختلفی در بین اندیشمندان و صاحب نظران مطرح گردیده است. البته این بحث پیشینه‌ای به اندازه تاریخ اسلام دارد. در تاریخ نواندیشی دینی در ایران نیز گهگاه این بحث مطرح بوده است. اما شاید هیچگاه به اندازه ماه های اخیر به صورت گسترده مورد بحث و فحص این نواندیشان قرار نگرفته است.

در این میان کار تحقیقی آقای امیر ترکاشوند تحت عنوان «حجاب شرعی در عصر پیامبر» نقش بسزایی داشته است. این رساله تحقیقی ابتدا به صورت خصوصی بین علاقه مندان دست به دست میشد  تا آن که راه به حوزه مجازی نیز گشود.

شنیده شده است که در محافل مذهبی قم نیز این کتاب به صورت وسیعی مورد توجه روحانیون  قرار گرفته و مباحث گسترده ای را در این باره موجب شده است. این رساله تحقیقی همچنین در آراء برخی پژوهشگران  حوزه نواندیشی دینی ، تاثیرات فراوانی گذاشته است.

از آنجا که مباحث این رساله در مطالعات دین‌شناسی – در حوزه زنان – میتواند افق های ذهنی مهمی را بگشاید و مستندات زیادی را برای بحث و تبادل نظر بین دیدگاه های مختلف در اختیار بگذارد؛ سایت ملی- مذهبی ارائه آن به علاقه مندان را مفید و ضروری تشخیص داده است.

بالا گرفتن بحث حجاب زنان از منظر درون دینی در چند هفته اخیر بدانجا منجر شد که یکی از سایتهای متعلق به همین نحله فکری (سایت ندای آزادی) در روزهای اخیر لینک دانلود این کتاب را در سایت خود قرار داد. ما نیز از همین لینک استفاده کرده و علاقه مندان را به مطالعه این رساله تحقیقی دعوت میکنیم.

سایت ندای آزادی پس از مقدمه‌ای که در این باره نوشته، آورده است: زنان ایران علاوه بر مشکلات مشترکی که با مردان هموطن خود دارند از رنج مضاعفی نیز رنج می برند و آن «حجاب اجباری» است.

 

 

همچنین اردیبهشت سال ۹۵ جلسه نقد این کتاب با حضور دکتر آذرتاش آذرنوش، حسین داورزنی، بهزاد حمیدیه و نویسنده برگزار شد. چکیده جلسه را در این لینک بخوانید.

امیرحسین ترکاشوند، متولد ۱۳۴۳، پژوهشگر قرآن و متون دینی است.

کتاب «حجاب شرعی در عصر پیامبر» را از لینک زیر دانلود کنید.

حجاب شرعی در عصر پیامبر

 

✍️ دیدگاه شما 🙏