خشونت و افراط‌گرایی مخالف اصل دین است؛ بیانیه پایانی دهمین دور گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت در واتیکان

مدارا- دهمین دور گفت و گوی‌های دینی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌ وگوی ادیان کلیسای کاتولیک واتیکان، عصر امروز (چهارشنبه ) با صدور بیانیه‌ای به کار خود پایان داد.

به گزارش ایرنا، دهمین دور گفت ‌وگوهای دینی مرکز بین‌ المللی گفت‌ و گوی ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت ‌و گوی ادیان کلیسای کاتولیک واتیکان، روزهای ۲ و ۳ آذر ماه ۱۳۹۵ برابر با ۲۲ و ۲۳ نوامبر ۲۰۱۶ با عنوان «افراط‌گرایی و خشونت به نام دین؛ کدام رویکرد به دین؟» با همکاری رایزنی فرهنگی کشورمان در ایتالیا و ریاست مشترک کاردینال ژان لوئی توران، رئیس شورای پاپی برای گفت و گوی ادیان واتیکان و ابوذر ابراهیمی ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در رُم برگزار و با صدور بیانیه‌ای به کار خود پایان داد.
در بخشی از این بیانیه به محورهای مقالات شامل افراط گرایی و خشونت به نام دین، دلایل حامیان و عاملان آن (نقطه نظر اسلامی / نقطه نظر کاتولیکی)، رویکرد خردمندانه به دین: نشان امید برای بشریت مجروح (رویکرد اسلامی / رویکرد کاتولیکی) و بشریت و خانه‌ مشترک آن، سهم دین برای داشتن جهانی بهتر (چشم انداز اسلامی / چشم انداز کاتولیکی) اشاره شده است.
دو طرف بر اساس مباحث مطرح شده و اشاره به موضوعات مربوطه تاکید کردند:
۱ – رویکرد خردمندانه به دین ضروری است برای آن که بتواند ارزش‌ها را نشان داده و تحت تاثیر بیماری‌هایی مثل افراط گرایی قرار نگیرد.
۲ – مسیحیان و مسلمانان به اتفاق سایر مومنان و تمام مردان و زنان خوش نیت دعوت می‌شود که تمام سعی‌شان را انجام دهند برای مقابله با این افراط‌گرایی و برای این که سعی کنند راه حل‌هایی برای این مسایل بیایند.
۳ – افراط گرایی دینی براحتی به خشونت به نام دین منتهی می‌شود در حالی که این مخالف اصل دین است که اصل عشق به خداست، بخشندگی رحمت و بخشش متقابل ، مراقبت از دیگران به ویژه کسانی که نیازمندند.
۴ – خداوند متعال به بشریت خانه مشترک داد تا بتوانند در آن زندگی کنند، که این خانه مشترک غنی از منابع و پر از زیبایی است بنابراین ما همه دعوت می‌شویم که در این هدیه خداوند به اتفاق دیگران شرکت کنیم و مراقب کره خاکی خودمان باشیم این به نفع خودمان و برای نسل آینده مفید است.
۵ – گفت‌وگوی‌ها یک علامت امید برای بشریت و برای تمام مخلوقات است.
در پایان این بیانیه شرکت کنندگان توافق کردند که دور بعدی گفت‌وگوها را در سال ۲۰۱۸ در تهران برگزار کنند که جزئیات آن در جلسه تمهید مقدماتی در سال ۲۰۱۷ در تهران مشخص خواهد شد.
این دور از گفت‌ و گوهای اسلام و مسیحیت از دوم آذرماه به مدت دو روز با حضور و سخنرانی ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و رییس شورای سیاست‌گذاری ادیان، محمد جواد صاحبی، رییس شورای علمی دبیرخانه دین پژوهان کشور، سید یحیی یثربی، استاد گروه فلسفه دانشگاه علامه طباطبایی (ره)، محمدمهدی مظاهری، عضو هیأت علمی دانشگاه تهران و رییس مؤسسه فرهنگی اکو، حجج ‌اسلام و المسلمین مرتضی جوادی‌آملی، رییس مؤسسه علوم وحیانی اسراء، ابوالقاسم علیدوست، عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، سید مهدی خاموشی، رییس سازمان تبلیغات اسلامی، عبدالحسین خسروپناه، رییس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران، محمد مسجدجامعی، عضو شورای سیاستگذاری ادیان و حضور حجت الاسلام و المسلمین ربانی سفیر کشورمان در واتیکان ، قولی رایزن فرهنگی کشورمان در ایتالیا ، هایده رمضان‌رستم‌آبادی از اداره مسیحیت کاتولیک مرکز بین‌المللی گفت‌وگوی ادیان و جمیله کوکبی از مرکز مطالعات فرهنگی و بین المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

✍️ دیدگاه شما 🙏