پاپ فرانسیس مدارای مذهبی در جمهوری آذربایجان را ستود

مدارا- رهبر مسیحیان کاتولیک جهان امروز (یکشنبه) در جریان سفرش به جمهوری آذربایجان، این کشور را یک الگوی مدارا میان مذاهب برای جهانی که با مشکل افراط‌گری خشونت‌طلب مواجه است دانست.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، پاپ فرانسیس رهبر مسیحیان کاتولیک جهان با این حال در جریان سفرش به جمهوری آذربایجان از اشاره به انتقادات اخیر غربی‌ها از دولت این کشور از بابت نقض حقوق بشر و همچنین برگزاری یک همه پرسی برای افزایش دوره ریاست جمهوری و دادن اختیارات جدید به رییس جمهور در جمهوری آذربایجان خودداری کرد.

پاپ فرانسیس بخش زیادی از مدت ۱۰ ساعتی که در شهر باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان بود را صرف حضور در مراسمی با جامعه مسیحیان کاتولیک جمهوری آذربایجان که یکی از کوچک‌ترین جامعه‌های این مذهب در جهان است و همچنین تحسین روابط خوب این جامعه با دیگر مذاهب در این کشور کرد.

براساس برآوردها تنها حدود ۳۰۰ آذری کاتولیک در جمهوری آذربایجان وجود دارند هرچند که این جامعه شامل هزاران تن از مسیحیانی که در خارج از این کشور به سر می‌برند نیز هست.

پاپ فرانسیس خطاب به الهام علی‌اف رییس جمهوری آذربایجان و مقامات دولت وی گفت: مساله روابط خوب میان مذاهب دارای اهمیت فراوانی برای همزیستی مسالمت‌آمیز و صلح در جهان است. این روابط خوب در جمهوری آذربایجان نشان می‌دهد که می‌توان میان پیروان مذاهب مختلف روابط گرم، احترام و همکاری برای خیر و صلاح همگانی برقرار کرد.

وی در جریان این سفر در یک مراسم عشاء ربانی در کلیسای کاتولیک جدیدی در شهر باکو که با حمایت مالی و کمک مسلمانان و یهودیان ساخته شده شرکت کرد.

در جریان این سفر و در پایان این مراسم مقامات کلیسای کاتولیک جمهوری آذربایجان یک فرش دستبافت را به پاپ فرانسیس هدیه دادند.

✍️ دیدگاه شما 🙏