درباره‌ ما

کانون نو اندیشی دینی مدارا یکی از زیر مجموعه های انجمن هبستگی همه ایرانیان دنیا می باشد که با تکیه براندیشه و گفتمان نواندیشی دینی تاسیس گردیده است ، این کانون با تکیه بر گفتمان صلح و دوستی میان ادیان و مذاهب مختلف و پرهیز از خشونت و فرقه گرایی و حفظ متقابل عقاید و باورهای گوناگون ، بر پرهیز از حس برتربینی توسط بزرگان و پیروان آیین ها و ادیان مختلف تاکید دارد.

بدیهی است که در روزگار کنونی که جنگ و خونریزی و باورهای واپس گرایانه جای خود را به صلح و دوستی و گفتمان  و تفاهم داده ، وجود چنین مجموعه ای با بهره گیری از تلاش ها و اندیشه های صاحبان خرد که خواهان صلح دوستی و آرامش در منطقه و سراسر جهان هستند خالی است .

در جایی که با پرهیز از خشونت و دوری از دشمنی های جاهلانه می توان با گفتگو و مدارا ، درخت محبت و تفاهم را در سراسر دنیا میان پیروان ادیان گوناگون و نیز تمامی ملل از هر نژاد و قومی بارور نمود ، چرا بایستی با نفرت و کینه دنیا را به فضایی آکنده از آتش و خونریزی بدل کنیم و آرامش را از همگان بستاییم؟!

مدارا که واژه ای زیبا در مفاهیم دینی و اخلاقی در میان تمامی مکاتب و اندیشه های دینی به شمار می رود ، عنوانی است که این مجموعه برای خود برگزیده تا با سرلوحه قرار دادن آن در جهت مدارا در میان بزرگان و پیروان اندیشه های گوناگون تلاش نماید.

کانون نو اندیشی دینی مدارا که هم اکنون در ترکیه فعالیت خود را ادامه می دهد با همیاری و همفکری اندیشمندان مختلف در تمامی نقاط دنیا به ویژه ایران در تلاش است با تکیه بر مفاهیم مشترک دینی و اخلاقی کلیه ادیان و مذاهب ، گفتمان مدارا و صلح دوستی و محبت را نهادینه کند و تصور می شود ترکیه مناسب ترین مکان برای تحقق این ایده است ، برگزاری کنفرانس های هم اندیشی با حضور پیروان ادیان و مذاهب گوناگون ، ارائه مقالات ، ساخت برنامه های تلویزیونی و …. از جمله روش هایی که کانون نواندیشی مدارا برای دستیابی به اهداف خود ، نسبت به اجرایی شدن آن ها همت خواهد گماشت.

با توجه به این که ترکیه در حد فاصل میان شرق و غرب دنیا و نیز اروپا و آسیا و از سوی دیگر در میانه ی شمال و جنوب دنیا واقع شده ، به لطف خداوندی از لحاظ استراتژیک و موقعیت جغرافیایی در وضعیتی استثنایی قرار گرفته ، و با توجه به وجود پیروان ادیان و مذاهب مختلف در داخل این کشور که سال هاست با دوستی و براردری در کنار هم زندگی می کنند و نیز برخورداری از موقعیت تاریخی و توریستی که در تمامی فصول از کشورهای مختلف دنیا گردشگران فراوانی با آداب و رسوم متفاوت به خود جذب نموده ، و با مدارا و اخلاق ، پذیرای آنان است ، کانون نواندیشی دینی مدارا می تواند با بهره گیری از این امتیازات ویژه با فعالیت خود در این کشور به اهداف خود به نحو چشمگیر تری دست یابد.